Euroopa turu infrastruktuuri määrus (EMIR) on Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 648/2012 börsiväliste tuletisinstrumentide, kesksete vastaspoolte ja kauplemisteabehoidlate kohta, milles sätestatakse tuletisinstrumentide arveldamine kesksete vastaspoolte kaudu ning kohustus teavitada sellest kauplemisteabehoidlaid, ja uued tuletislepingute haldusmenetluse toimingud.
EMIR-ist tulenevad regulatiivsed muutused mõjutavad kõiki finantssektorisse kuuluvaid ja sektoriväliseid vastaspooli (välja arvatud eraisikud), kes tuletisinstrumentide turul tegutsevad. See on osa ülemaailmsest jõupingutusest suurendada turu läbipaistvust ning vähendada tuletisinstrumentide turgudel operatsiooniriske ja vastaspoole krediidiriske.
EMIR-isse on võrreldes eelmiste määrustega lisatud järgmised kolm peamist lisanõuet:
- Riskijuhtimisstandardeid tuleb täiustada.
- Kauplemisteabehoidlaid tuleb teavitada kõikidest tuletisinstrumentidega teostatavatest tehingutest.
- Tehingud tuletisinstrumentidega, mis vastavad kindlaksmääratud kriteeriumitele, tuleb tasaarvestada kesksete vastaspoolte kaudu.
Tehingute raporteerimine
Alates 12. veebruarist 2014 tuleb kauplemisteabehoidlaid teavitada kõikidest tuletisinstrumentide tehingutest. Kauplemisteabehoidla on asutus, mis kogub keskselt üksikasjalikku teavet tuletisinstrumentide tehingute kohta registrisse, millele on finantsreguleerijatel juurdepääs järelevalve eesmärgil.
Aruandluskohustus hõlmab nii börsiväliseid kui ka börsil kaubeldavaid tuletisinstrumente. Oluline on märkida, et EMIR-is sätestatud aruandluskohustus hõlmab ka valuuta forward-lepinguid.
Aruandluskohustus kehtib kõikide ELi/EMP riigis registreeritud isikute suhtes (välja arvatud eraisikud, keskpangad ja mõned avalik-õiguslikud asutused). Ka Danske Bank teavitab oma klientide nimel tehtavatest tehingutest, kui see on panga ja kliendi vahel kokku lepitud. Danske Bank teatab oma klientide tehingutest kauplemisteabehoidlale DTCC GTR (the Depository Trust & Clearing Corporation – Global Trade Repository).
Kui klient on taotlenud aruandlusteenuse osutamist ja nõustub teenuse nõuete ja tingimustega, volitab klient Danske Banki tema nimel teatama pangaga teostatud tuletisinstrumentide tehingutest kauplemisteabehoidlasse. Selleks peab klient eelnevalt ühtlasi taotlema LEI (Legal Entity Identifier; juriidilise isiku tunnus) koodi ja teavitama sellest Danske Banki.